Close

Kamerové systémy CCTV

     V dnešní době jsou kamery důležitou součástí zabezpečovacích systémů. Primární úloha kamerových systémů je monitorování vybraných prostor a k zajištění bezpečnosti. Slouží rovněž i k odhalování a vyhodnocování určitých přestupků. Tyto systémy mají velikou škálu uplatnění například v průmyslových budovách kvůli dohledu nad technologickými procesy a pracovníky. V prostorách jako jsou nákupní centra, věznice, banky a veřejnoprávní budovy jsou tyto systémy potřeba kvůli prevenci kriminality.

     Kamery jsou dobré nejen na sledování dané scény, ale oplývají také velkým množstvím funkcí třeba jako detekce pohybu, maskování privátních zón, rozpoznání obličeje, kompenzace protisvětla, sčítání objektů z reklamních a informativních důvodů (např. kolik lidí se zastavilo u výlohy), dále alarmy a zasílání sms zpráv nebo emailu při narušení, či detekce požáru.

     Kamerové  systémy dnes dělíme převážně podle rozlišení a zpracování obrazu na ANALOGOVÉ a DIGITÁLNÍ. Zatímco maximální rozlišení obrazu u analogových kamer je limitováno, u digitálních kamer toto omezení odpadá.

Analogové systémy –  jedná se o standardní CCTV kamery, mají prokládané snímkování a zatím se stále ještě nejčastěji používají pro nejrůznější aplikace. Jsou zatím nejvíce používaným typem kamerových systémů. Nejběžnější televizní normy určené pro přenos videosignálu jsou PAL, NTSC a SECAM. Hlavním důvodem k využívání analogového systému je samozřejmě cena a také dostačující kvalita obrazu pro některé základní aplikace. Další velkou výhodou je velmi nízká poruchovost a jednoduchost celého systému.

IP systémy – IP kamery jsou určeny pro připojení do síťové infrastruktury objektu. Každá kamera má svou vlastní IP adresu. To znamená, že kdekoli, kde je možné se připojit k internetu, lze při splnění určitých podmínek sledovat obraz z určené instalované kamery. IP kamera obsahuje software pro WEBserver, FTP server, FTP klienta a e-mailového klienta. Kvalita obrazu je definována počtem odeslaných snímků za vteřinu a rozlišením snímku

Typy kamer

                 

Kompaktní (bullet) / Dome (antivandal)

V poslední době se stále více prosazují kompaktní kamery s vestavěným objektivem. Kompaktní kamery jsou dodávány v různém zapouzdřeném provedení s objektivem a stěnovým či stropním úchytem podle způsobu instalace, případně infra přisvětlením pro noční sledování. 

Průmyslové

Výhodou průmyslových kamer je možnost poskládat kamerový bod „na míru“, přesně podle specifických požadavků zákazníka (tj. kamera + objektiv + kryt + zdroj + IR reflektor atd.). Otočné kamery se zoom objektivem se používají pro monitorování větších prostor, kde není obsluha kamerového systému odkázána pouze na obraz z přehledových – statických kamer. Obsluha kamerového systému může kamery pootočit do požadovaného směru a sledovat různé detailní záběry podle momentální potřeby.

.

.